POJAZD WOLNOBIEŻNY – ZASTOSOWANIE I KORZYŚCI Z UŻYTKOWANIA

March 12, 2024

melex

Co łączy tak odległe branże jak hotelarstwo, leśnictwo, rolnictwo czy turystyka? W każdej z nich pojazd wolnobieżny jest powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem, który w znaczący sposób ułatwia wykonywanie obowiązków. Ta grupa pojazdów charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem – mieszczą się w niej między innymi małe, zwinne pojazdy w różnej konfiguracji. Ich doskonałym przykładem są nowoczesne pojazdy elektryczne Melex, które dzielą się na trzy główne kategorie: bagażowe, osobowe i specjalne, a w każdej z nich znajduje się szeroki wybór modeli o wielu zastosowaniach. Pojazdy wolnobieżne, dzięki swoim licznym zaletom, przynoszą wymierne korzyści wyposażonym w nie firmom, organizacjom i służbom.

Warto więc zadać sobie pytanie: co to jest pojazd wolnobieżny? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy m.in.: jaka jest definicja tego pojęcia, kto może kierować pojazdem wolnobieżnym, czy trzeba go rejestrować oraz jakie są jego zastosowania.

Pojazd wolnobieżny – jak brzmi jego definicja?

Pojazd wolnobieżny i jego definicja zostały sprecyzowane w polskim prawie, a dokładniej w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym z 1997 roku. Wskazano tam, że pojazd wolnobieżny, to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h.

Pojazd wolnobieżny – czy rejestracja jest konieczna?

Kiedy wiadomo już, co to jest pojazd wolnobieżny, można przejść do omówienia kolejnej istotnej kwestii związanej z tym tematem. Wiele wśród osób zainteresowanych tego rodzaju środkiem transportu zastanawia się, czy w jego przypadku istnieje obowiązek rejestracji. Zgodnie z przepisami pojazdy wolnobieżne należą do specjalnej kategorii pojazdów, które nie muszą posiadać homologacji. Są one dopuszczone do poruszania się po drogach publicznych zarówno bez tablicy rejestracyjnej, jak i dowodu rejestracyjnego.

Fakt, że pojazd wolnobieżny bez rejestracji może być wykorzystywany do ruchu po drodze publicznej, nie oznacza, iż nie ma wobec niego żadnych wymogów. Musi być on odpowiednio oznaczony poprzez umieszczenie w widocznym miejscu specjalnego trójkąta odblaskowego przeznaczonego dla pojazdów wolnobieżnych. Konieczna jest również instalacja na pojeździe tabliczki, na której znajdują się dane jego właściciela.

Inną sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest to, że pojazdy wolnobieżne nie mogą poruszać się po autostradzie. Wynika to z tego, że mogą korzystać z niej jedynie pojazdy samochodowe, które rozwijają prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h. Prędkość maksymalna pojazdu wolnobieżnego nie przekracza 25 km/h, co w oczywisty sposób uniemożliwia poruszanie się takim pojazdem po autostradzie.

Poruszanie się pojazdem wolnobieżnym – kto może go prowadzić?

Częstą wątpliwością związaną z pojazdami wolnobieżnymi jest to, czy do ich prowadzenia konieczne są specjalne uprawnienia. Odpowiedź zależy w dużej mierze od tego, o jakim pojeździe mowa. W przypadku Melexów do prowadzenia pojazdów wolnobieżnych niezbędne jest jedynie prawo jazdy kategorii B. Dodajmy, że niezależnie od rodzaju pojazdu wolnobieżnego, jego posiadacz ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Zastosowanie i korzyści z użytkowania pojazdów wolnobieżnych

Znając najważniejsze regulacje dotyczące pojazdów wolnobieżnych, można przejść do wskazania ich licznych zastosowań oraz korzyści płynących z ich użytkowania. Potwierdzeniem uniwersalności oraz mnogości zalet tego rozwiązania są pojazdy elektryczne wolnobieżne Melex. Wykorzystuje się je np.:

 • w zakładach przemysłowych,
 • w centrach logistycznych,
 • na dworcach i lotniskach,
 • kampusach uniwersyteckich,
 • polach golfowych.

Z pojazdów marki Melex korzystają także między innymi służby komunalne.

Do najistotniejszych korzyści, które może zapewnić pojazd elektryczny wolnobieżny Melex, zalicza się m.in.

 • sprawne poruszanie się w zamkniętych dla ruchu strefach takich jak np. miejskie starówki czy parki,
 • trwałość wynikającą z wysokiej jakości wykonania,
 • niedrogą i ekologiczną eksploatację, dzięki nowoczesnemu napędowi elektrycznemu,
 • brak konieczności rejestracji.

Jeśli interesują Państwa wysokiej jakości pojazdy elektryczne wolnobieżne, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jako renomowany producent pojazdów elektrycznych Melex od wielu lat dostarczamy na rynek innowacyjne i bezawaryjne rozwiązania z tej kategorii. W naszej ofercie znajdą Państwo różnorodne pojazdy wolnobieżne Melex – proponujemy pojazdy:

 • osobowe,
 • bagażowe,
 • specjalne.

W sprzedaży dostępne są również pojazdy elektryczne Melex z homologacją. Warto zaznaczyć, że produkowane przez nas pojazdy Melex są customizowane, czyli dostosowywane do potrzeb i oczekiwań klientów.

Zapraszamy do kontaktu.