JAKIE UPRAWNIENIA SĄ POTRZEBNE ABY PROWADZIĆ MELEXA?

November 7, 2023

melex w srodku

Elektryczny Melex pasażerski produkowany w Mielcu to bezapelacyjnie fenomen polskiej motoryzacji. Produkowany jest już od ponad pięćdziesięciu lat i od tylu też wyznacza trendy w elektromobilności. Melexy elektryczne dostępne są w szerokiej gamie wariantów, stale zwiększa się ich wydajność i wszechstronność zastosowania.

Melex uprawnienia

Jeśli chodzi o to, kto może kierować tego typu pojazdami, to zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, kierujący pojazdem wolnobieżnym jak i homologowanym, powinien legitymować się co najmniej prawem jazdy kategorii B, uprawniającym do kierowania pojazdami silnikowymi. Musi to być także osoba pełnoletnia.

Melex z homologacją czy bez?

W ofercie elektrycznych Melexów takich jak Melex osobowy, w tym również popularny Melex turystyczny, pojawiają się adnotacje, że pojazd ma homologację lub jej nie posiada.

Co to dokładnie oznacza ? Otóż zgodnie z prawem, w przypadku gdy dla danego rodzaju pojazdu zostaje wydane świadectwo homologacji, oznacza to, że auto może być zarejestrowane i uczestniczyć w ruchu drogowym. Ponadtospełnia kryteria ustawy o elektromobilności, co jest istotne zwłaszcza dla samorządów i jednostek świadczących dla nich usługi.

Melexy bez homologacji mają ograniczenie prędkości do 25 km/h. Te z homologacją, mogą osiągać prędkość nawet do 50 km/h. Zasięg Melexa wynosi bez ładowania baterii nawet 130 km.

Różne wersje Melexów

Podstawowe typy Melexów elektrycznych, to osobowy, w tym Melex turystyczny, bagażowy, oraz kilka modeli specjalnych, które wspierają pracę w szpitalach, przemyśle, logistyce, ogrodnictwie . W przypadku każdej kategorii, jak już wspomniano, występują Melexy w wariancie z homologacją lub bez niej. Brak homologacji oczywiście nie wyklucza szerokich możliwości użytkowania Melexa np. w wąskich uliczkach starówek czy na parkowych dróżkach.