MELEXY ELEKTRYCZNE KONTRA POJAZDY SPALINOWE

November 7, 2023

5

Melex to pierwszy polski pojazd z napędem elektrycznym, który produkowany jest w Mielcu nieprzerwanie od 1971 roku. Za jego pierwotną stylistykę odpowiedzialny był słynny projektant wzornictwa przemysłowego, Janusz Zygadlewicz, którego realizacje wywarły spory wpływ na estetykę w polskim przemyśle przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Melex elektryczny — polski fenomen

Polski Melex wyprzedził swoją epokę o kilka dziesięcioleci. Nikt jeszcze wtedy nie myślał o zmianach technologicznych czy legislacyjnych w motoryzacji, które miały doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2 w szeroko rozumianym transporcie. Dzięki temu polskie Melexy mają sporą przewagę w obszarze technologicznego know-how w segmencie, jaki tworzony jest przez małe pojazdy elektryczne.

Przewagi Melexa elektrycznego

Bez wątpienia Melexy elektryczne są lepsze niż wózki o napędzie spalinowym. Świadczy o tym kilka faktów:

  • Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego Melex ma znacznie szersze spektrum zastosowań niż pojazdy spalinowe. Melexy można bowiem użytkować w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak hale produkcyjne, centra logistyczne, tunele, zakłady przemysłowe, obiekty sportowe, czyli wszędzie tam, gdzie spaliny są niemile widziane, lub wręcz zabronione.

  • Osiągi Melexów z Mielca są praktycznie identyczne z tymi, którymi dysponują podobne pojazdy spalinowe. Elektryk może osiągać prędkość nawet do 50 km/h i pokonać dystans bez ładowania baterii nawet do 130 km.

  • W wielu krajach centra miast, czy też całe rejony turystyczne, wolne są od ruchu pojazdów spalinowych. Dlatego Melex elektryczny w wersji bagażowej to idealna metoda dostawy towaru do sklepów czy restauracji, a w wariancie osobowym, niezawodny sposób na przewożenie turystów.

  • Dzięki wdrażaniu coraz to lepszych, nowszych rozwiązań czas ładowania elektryków stale się skraca, a wydajność baterii litowo-jonowych wzrasta. Ten trend utrzyma się, a nawet przyspieszy, ponieważ elektryczna mobilność to jedyna dziś droga dla motoryzacji.

  • Współczesna motoryzacja odchodzi od pojazdów spalinowych. Już w 2035 roku na terenie Unii Europejskiej wejdzie w życie zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Male pojazdy elektryczne, jakimi są Melexy, bez wątpienia idealnie wpisują się w tę strategię, i to od dekad.

Jakie są rodzaje Melexów elektrycznych?

Można wybierać spośród ponad stu wersji modeli produkowanych przez mielecką fabrykę. Są one dostępne w wersji homologowanej jak i wolnobieżnej. Występują w wersjach osobowychbagażowych, oraz jako dedykowane pojazdy specjalistyczne (np. karawan, ambulans, golfowy lub z podjazdem dla wózków inwalidzkich).