WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O POJAZDACH ELEKTRYCZNYCH

March 12, 2024

dscf6315

Pojazd elektryczny – definicja tej nazwy zwykle przynosi na myśl nowoczesne samochody osobowe. Tymczasem w Polsce, pojazdy elektryczne to żadna nowość, ponieważ są powszechnie używane od ponad pół wieku! Zaskakujące?

Pierwszy polski pojazd elektryczny Melex opuścił taśmę fabryki w 1970 roku. Dzięki temu marka Melex jest uznawana za jednego z liderów w produkcji pojazdów elektrycznych w Polsce i na świecie. Dowiedz się, co to jest pojazd elektryczny i jakie rodzaje Meleksów oferujemy aktualnie jako ich producent.

Pojazd elektryczny – co to jest?
Ale czym właściwie jest pojazd elektryczny? Pojazd elektryczny to maszyna napędzana energią elektryczną, która nie emituje spalin ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Zamiast tradycyjnego silnika spalinowego, pojazdy elektryczne wykorzystują silniki elektryczne, które są zasilane nie paliwem, lecz energią elektryczną ładującą baterię/akumulator.

Melex pojazd elektryczny – rodzaje
Jaki pojazd elektryczny wybrać? Melex, producent pojazdów elektrycznych, oferuje duży wybór różnych rodzajów pojazdów, które są dostosowane do różnych zadań i indywidualnych potrzeb użytkowników. Jakie produkty znajdują się w rodzinie Meleksów?

Meleksy osobowe, które świetnie sprawdzają się tak na otwartym terenie, jak i w ciasnych oraz wąskich uliczkach. Są dobre dla firm poszukujących ekologicznych i oszczędnych rozwiązań w obszarze wygodnego transportu osób. Warto podkreślić, że osobowe pojazdy Melex doskonale spisują się w roli pojazdów rekreacyjnych. Służą na przykład do poruszania się po terenach rekreacyjnych, ośrodkach wypoczynkowych czy parkach. Stanowią komfortowy środek transportu dla turystów – mogą nie tylko wozić gości hotelowych z przystanku do ośrodka wypoczynkowego, ale także pełnić funkcję atrakcyjnego pojazdu do zwiedzenia okolicy.
Meleksy bagażowe idealnie nadają się do transportu różnego rodzaju towarów: od dość lekkich bagaży hotelowych po ciężkie paczki czy różne ładunki magazynowe. Wyposażone w przestronne przestrzenie ładunkowe, mogą znacznie ułatwić pracę w magazynach, na terenach przemysłowych czy w przedsiębiorstwach z innych branż, gdzie potrzebny jest efektywny i ekologiczny transport wewnątrz obiektu. Do wyboru są następujące podstawowe opcje udźwigu: 120 kg, 160 kg, 265 kg, 290 kg, 485 kg, 600 kg, 620 kg, a nawet 1250 kg.
Meleksy specjalne zostały zaprojektowane do spełnienia ściśle określonych zadań. Posiadają dodatkowe rozwiązania technologiczne. Przykładowo, Melex N.CLASSIC 447H to pojazd elektryczny zaprojektowany do użytku w przestrzeni sportowej, takiej jak pola golfowe, stadiony, parki rozrywki itp. Ten model Meleksa wyróżnia się swoją wszechstronnością i wydajnością. Wśród pojazdów specjalnych Melex, znajdują się także m.in. ambulanse, karawan pogrzebowy czy modele stworzone z myślą o jednostkach Policji czy Straży Pożarnej.
Jak działa pojazd elektryczny Melex?
Wiemy, już jak kształtuje się definicja pojazdu elektrycznego Melex. Warto też przybliżyć zasady jego działania. W przypadku Melexów głównym źródłem ich energii, która napędza silnik, są akumulatory. Rodzaj i pojemność akumulatorów zależy od konkretnego modelu. Akumulatory wykorzystywane w Melexie są często akumulatorami kwasowo-ołowiowymi (Pb-Akumulatory), które są popularnym rozwiązaniem w pojazdach elektrycznych, ale mogą być to również np. akumulatory litowe. Pojemność akumulatorów Melexa może różnić się w zależności od modelu.

Warto zaznaczyć, że Meleksy są projektowane z myślą o efektywności energetycznej, co oznacza, że starają się maksymalnie wykorzystać dostępną energię z akumulatorów, aby zapewnić jak największy zasięg i czas pracy na jednym ładowaniu. Można zatem stwierdzić, że wpisują się w definicję nowoczesnego pojazdu elektrycznego, mimo że pierwsze modele pojawiły się już ponad pół wieku temu!