POJAZDY ELEKTRYCZNE MELEX JAKO POJAZDY KOMUNALNE - JAKIE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

March 12, 2024

391 liscie

Zakres zastosowań pojazdów elektrycznych marki Melex jest naprawdę imponujący. Wykorzystuje się je jako pojazdy komunalne, pasażerskie, transportowe, a nawet jako wózki golfowe, karawany pogrzebowe czy ambulansy. Swoją popularność zawdzięczają między innymi ekonomicznemu i ekologicznemu napędowi elektrycznemu, zwinności, funkcjonalności, niezawodności oraz bogatemu wyposażeniu. Każdy z tych aspektów składa się na to, że produkty Melex to wyjątkowe pojazdy elektryczne czterokołowe do zadań specjalnych.

W dzisiejszym artykule omówimy ich zastosowanie w roli pojazdów komunalnych. Wyjaśnimy m.in.: jakie instytucje zalicza się do grona służb komunalnych, do czego wykorzystują one pojazdy Melex oraz na które modele warto zwrócić szczególną uwagę w tym kontekście.

Czym zajmują się służby komunalne?

Każdego dnia w polskich gminach służby komunalne wykonują ogromną pracę po to, aby zapewnić mieszkańcom czyste, wygodne i funkcjonalne warunki do życia. Usługi komunalne mogą być w danej gminie zorganizowane na różne sposoby. Wśród nich wyróżnia się:

 • samodzielne wykonywanie usług przy pomocy samorządowych jednostek organizacyjnych,
 • zlecenie wykonywania tego rodzaju usług wyspecjalizowanym firmom komunalnym,
 • podjęcie współpracy w tym zakresie z inną gminą.

Jakie usługi wykonują służby komunalne? Do obszarów, którymi zajmują się służby komunalne zaliczamy m.in.:

 • oczyszczanie gminy,
 • gospodarkę odpadami komunalnymi,
 • utrzymanie dróg, zieleni miejskiej i cmentarzy komunalnych,
 • konserwację małej architektury miejskiej,
 • wodociągi i kanalizację,
 • usługi techniczne związane z zaopatrzeniem w energię elektryczną, cieplną oraz gaz.

Aby móc efektywnie wykonywać swoje obowiązki, niezbędna jest im sprawna flota specjalnych pojazdów, którą współtworzą zazwyczaj odpowiednie pojazdy elektryczne Melex oraz samochody komunalne.

Elektryczne pojazdy komunalne Melex – gdzie znajdują swoje zastosowanie i co je wyróżnia?

Jako polski producent pojazdów elektrycznych Melex oferujemy rozwiązania dostosowane do potrzeb i specyfiki zadań wykonywanych przez służby komunalne. Nasze pojazdy mogą być wykorzystywane m.in. do:

 • odbioru i wywozu odpadów komunalnych,
 • podlewanie trawników, rabatek kwiatowych oraz roślin sadzonych w donicach,
 • mycia pomników i małej architektury miejskiej, takiej jak np. ławki w parku.

Na które elektryczne pojazdy komunalne Melex warto zwrócić szczególną uwagę?

Firmy komunalne zajmujące się odbiorem i wywozem odpadów z pewnością zainteresuje model Melex N.CAR 391.1. Co go wyróżnia? Jest to pojazd komunalny ze specjalną zabudową kontenerową do wywożenia odpadów. Charakteryzuje go nowoczesna stylistyka będąca efektem zabiegu określanego mianem „face liftingu”. Wyposażyliśmy go w wygodną wywrotkę skonstruowaną w taki sposób, aby znajdujące się w niej śmieci można było łatwo przesypać do standardowego kontenera na odpady. Model Melex N.CAR 391.1 posiada także lampę ostrzegawczą oraz możliwość dodatkowego wyposażenia we wspomaganie kierownicy, zwiększające komfort poruszania się tym pojazdem.

Innym ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw z tej branży jest model Melex N.CAR 392. Dlaczego firmy komunalne powinny zwrócić na niego uwagę? To dwuosobowy pojazd posiadający aluminiową skrzynię ładunkową z możliwością trójstronnego otwierania. Jego dużą zaletą jest możliwość specjalnego doposażenia w alternatywną do standardowej skrzynię z chowanymi zamkami oraz trójstronnym podnośnikiem hydraulicznym o udźwigu wynoszącym 800 kg. Zamienne skrzynie są dostępne w dwóch rozmiarach: 1850 x 1310 x 350 mm oraz 2050 x 1400 x 350 mm. Warto również wspomnieć o innym opcjonalnym wyposażeniu, czyli kontenerze na śmieci z podnośnikiem hydraulicznym. Jego ładowność zależy od typu baterii, w jakie został wyposażony dany pojazd. Egzemplarze korzystające z baterii litowych charakteryzują się ładownością równą 370 kg, natomiast te z bateriami kwasowo-ołowiowymi – 450 kg.

Służbom komunalnym odpowiedzialnym za gminną zieleń, dezynfekcję oraz czyszczenie małej architektury miejskiej rekomendujemy natomiast model Melex 395 N.CAR wyposażony w mobilny system hydroforowy. Na to wyposażenie składają się między innymi: pojemny zbiornik na ciecz, pompa wodna oraz akcesoria do podlewania. Ten unikalny pojazd komunalny sprawdza się wszędzie tam, gdzie trudno dostać się specjalnym samochodom spalinowym. Warto podkreślić, że w razie potrzeby można zdemontować zbiornik na ciecz i wykorzystać ten model w roli pojazdu dostawczego z wysokimi burtami siatkowymi.

Podsumowanie

W celu zapewnienia mieszkańcom gminy komfortu codziennego życia samorząd musi zadbać o to, aby podległe mu służby komunalne były wyposażone w odpowiednie pojazdy umożliwiające efektywne świadczenie szeregu usług. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku są pojazdy komunalne Melex, które okazują się pomocne w realizacji zadań związanych m.in. z wywozem odpadów, podlewaniem roślin czy dezynfekcją i myciem pomników oraz małej architektury miejskiej. W naszej ofercie Klienci znajdą m.in. model wyposażony w wywrotkę do śmieci czy pojazd posiadający mobilny zestaw hydroforowy. Poza elektrycznymi pojazdami komunalnymi zapewniamy szeroki wybór innych pojazdów elektrycznych, w tym pojazdów turystycznych, transportowych, a także specjalnych. Co istotne, każdy z naszych produktów poddajemy customizingowi, czyli dostosowujemy go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Klienta.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z działu sprzedaży, którzy pomogą Państwu dokonać optymalnego wyboru pojazdu oraz jego konfiguracji i dodatkowego wyposażenia.