HOMOLOGACJA POJAZDU – CO TO JEST I JAK PRZEBIEGA PROCES HOMOLOGACJI?

March 12, 2024

391.1 FL smieciarka garbage container 1

Co to jest homologacja pojazdów? W naszej ofercie możesz znaleźć pojazdy Melex z homologacją i bez homologacji, dlatego część osób potencjalnie zainteresowanych ich zakupem może zastanawiać się, czy jest ona niezbędna i do czego się przydaje. W tym artykule wyjaśnimy m.in.: co to jest homologacja pojazdu i z jakimi formalnościami wiąże się jej uzyskanie.

Co to jest homologacja pojazdów?

Homologacja pojazdu jest procesem prowadzącym do uzyskania oficjalnego potwierdzenia, że dana maszyna spełnia wymagania bezpieczeństwa i ochrony środowiska określone w przepisach prawa. Homologacja jest niezbędna przed dopuszczeniem pojazdów samochodowych do użytku na drogach publicznych. Warto jednak podkreślić, że istnieje grupa pojazdów, zwana pojazdami wolnobieżnymi, w przypadku których nie ma konieczności posiadania homologacji do poruszania się po tego rodzaju drogach. Zalicza się do niej także część pojazdów elektrycznych marki Melex.

Pojazdy Melex bez homologacji mają ograniczoną prędkość do 25 km/h, natomiast te z homologacją mogą osiągać prędkość nawet do 50 km/h. Warto również wiedzieć, że nasze produkty mogą pokonać bez ładowania baterii dystans nawet do 130 km.

W drodze po homologację pojazdu – krok po kroku

Proces homologacji pojazdów obejmuje kilka etapów. W pierwszym kroku producent musi przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające zgodność pojazdu z wymaganiami prawnymi. Następnie, pojazd jest badany przez niezależną instytucję homologacyjną, która dokonuje szczegółowych testów i ocenia, czy maszyna spełnia wymagania bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W zależności od rodzaju pojazdu i jego przeznaczenia, opisane testy mogą sprawdzać takie właściwości jak na przykład hamowanie, odporność na zderzenia, hałas, a także wytrzymałość i trwałość pojazdu.

Jeśli pojazd przejdzie wszystkie testy, które potwierdzą, że spełnia odgórnie założone wymagania, instytucja homologacyjna wyda certyfikat homologacji, który potwierdzi zgodność pojazdu z przepisami prawa. Co ważne – certyfikat homologacji jest niezbędny do rejestracji wymagającego jej pojazdu i dopuszczenia go do użytku na drogach publicznych.

Sprowadzanie pojazdów z zagranicy a homologacja

W niektórych przypadkach, jeśli pojazd ma już homologację na rynku zagranicznym, możliwe jest uzyskanie tzw. homologacji wtórnej, czyli dopuszczenie pojazdu do użytku na drogach w Polsce na podstawie homologacji uzyskanej w innym kraju UE. Jednakże, wymagania w poszczególnych krajach mogą się różnić, co może skutkować koniecznością przeprowadzenia dodatkowego badania homologacyjnego pojazdu lub jego modyfikacji, aby spełnił polskie wymagania homologacyjne.

Jakie są kategorie homologacji pojazdów?

W Polsce obowiązują regulacje unijne w zakresie homologacji pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Ich szczegóły determinuje Dyrektywa Rady Unii Europejskiej 2007/46/WE. W świetle jej zapisów wyróżnia się cztery kategorie homologacji pojazdów.

  • Kategoria M, w której pojazdy do przewozu pasażerów mają co najmniej 4 koła i/lub masę całkowitą nie większą niż 3500 kg.
  • Kategoria N, w której pojazdy do przewozu towarów mają co najmniej 4 koła i/lub masę całkowitą nie większą niż 3500 kg.
  • Kategoria L, do której zalicza się pojazdy trójkołowe i czterokołowe o masie całkowitej nie większej niż 1000 kg, (w tym również motocykle, skutery i quady).
  • Kategoria T, w której znajdują się pojazdy rolnicze i leśne, w tym ciągniki, kombajny, maszyny do zbioru roślin, maszyny przemysłowe itp.

Warto nadmienić, że każda kategoria ma swoje specyficzne wymagania homologacyjne, które muszą zostać spełnione, aby pojazd mógł zostać dopuszczony do ruchu drogowego.

Podsumowanie

Homologacja pojazdu to proces, który ma za zadanie sprawdzić, czy badana maszyna spełnia wszystkie wymagania zawarte w przepisach względem pojazdów dopuszczanych do ruchu. Wyłączając grupę pojazdów wolnobieżnych, homologacja jest obligatoryjna, jeśli dany pojazd ma mieć możliwość poruszania się po drogach publicznych. W zależności od rodzaju i przeznaczenia pojazdu należy uzyskać określoną kategorię homologacji.

Firma Melex zdobyła dużą renomę jako profesjonalny producent pojazdów elektrycznych. W naszej ofercie znajdują się zarówno pojazdy elektryczne Melex bez homologacji, jak i z homologacją. W obu przypadkach proponowane przez nas produkty dzielą się na:

  • pojazdy elektryczne osobowe,
  • pojazdy elektryczne bagażowe,
  • pojazdy elektryczne specjalne.

Dużym atutem usług firmy Melex jest customizing, czyli dostosowywanie naszych pojazdów do indywidualnych potrzeb klienta. Decydując się na zakup jednego z naszych pojazdów elektrycznych, mogą Państwo w znacznym stopniu go spersonalizować: wybrać preferowane kolory, dobrać odpowiednią zabudowę oraz sięgnąć po różnorodne dodatki do pojazdu. Nasi specjaliści bardzo chętnie przeprowadzą Państwa przez ten proces w taki sposób, aby efekt był maksymalnie satysfakcjonujący.

Zapraszamy do kontaktu.